#9. Veronika Pospíšilová: Snažím se jógu předávat jiným způsobem než jen jako fyzickou formu cvičení

27. srpna 2020

„Mír začíná krokem každého z nás. Zázrak není chodit po vodě či ohni. Pravý zázrak je chodit po zemi.“

Veronika Pospíšilová je lektorkou jógy, k níž přistupuje jinak, než jste možná zvyklí – jedná se o rituál se zvuky, kde se na váš přenášejí vibrace, spouští ve vás emoce, …

Jak se dá jóga vést jiným způsobem, než je běžné? Co je záměrem a cílem Veroničiných seminářů jógy? Jak se jí ve 22 letech cestovalo po Asii? Co jí přineslo setkání s Dalajlámou? A čemu se věnuje v řeckých uprchlických táborech?

Veronika a jóga:
Jógu se na svých lekcích snaží Veronika sdílet jako cestu pomoci, pokory i soucitu * plavbu po moři i po nebi za zvuku léčivých manter, s vděčností, láskou, modlitbou * pohled za obzor, kde vnímáme radost naší i všech okolo nás, a z každého pohybu máme opravdový, vědomý požitek * Jóga je naším vlastním přístavem, ve kterém si můžeme kdykoli dovolit bezpečně zakotvit a opravdu cítit, vnímat a prožívat…

Říká o sobě, že jógovou praxi si ani tak nevybrala, jako si spíše ona vybrala už velmi dávno ji. Odmalička díky mamince souzněla s filozofií Dálného východu, díky tatínkovi s orientální hudbou a skrze své tělo s pohybem, který působí někde dál – je praxí naší vlastní duše.

O životě Veroniky, vzdělání a charitativním projektu Hvězdice:
Veronika se narodila 19. 2. 1989 v Českých Budějovicích. Její otec hrál na indický nástroj sitár, maminka je lékařka a oba velice inklinovali k východní filozofii. Zřejmě i díky tomuto vlivu má Veronika odmalička velký zájem o jihovýchodní Asii a každoročně zde část roku pobývá. V roce 2013 založila organizaci, která podporuje vzdělání dětí v Kambodži, je lektorkou jógy a v současnosti doktorandkou na Etnologii Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Na stejné katedře vystudovala magisterský program a bakalářské studium absolvovala v oboru Etnologie se specializací vietnamistika.

V letě roku 2008 a 2009 studovala na univerzitě v Cambridge ve Velké Británii, kde získala velmi cenné zkušenosti týkající se vzdělávání Asiatů a asijské kultury. V roce 2010 byla součástí projektu Fakulty strojní na Technické univerzitě v Liberci v bakalářském programu Strojírenství, v rámci kterého vyučovala český jazyk na univerzitě v Nha Trangu ve Vietnamu.

Od roku 2011 do roku 2014 studovala kromě Etnologie na Univerzitě Karlově v Praze také vietnamský jazyk ve Vietnamu na Univerzitě sociálních a humanitních studií v Ho Či Minově Městě v rámci stipendijních pobytů, které jsou České republice nabízeny na základě bilaterálních dohod mezi jednotlivými zeměmi.

V letních měsících roku 2011 a 2012 se účastnila projektu „Vzdělávací pobyt zahraničních studentů v České republice z Armstrong State University, Savannah, Georgia“, ve kterém získala mnoho kontaktů na místní orientalisty, se kterými si dodnes vyměňuje informace ohledně vzdělávání v Asii, vyučování Asiatů a vnímání jejich mentalit.

Jelikož vzdělávání považuje, díky svému přesvědčení i mnohaletému studiu, za jeden z nejdůležitějších a nejtrvalejších aspektů každé společnosti, rozhodla se udělat maximum pro to, aby pomohla ke studiu co největšímu množství dětí v Kambodži, kde je i v současné době gramotnost pouhých 35%. Za tímto účelem tedy založila se svojí maminkou, bratrem a Luckym Spolek Hvězdice a snaží se ho vést 100% neziskově tak, aby se každá koruna Vašeho příspěvku dostala skutečně tam, kde má opravdový smysl.

Více informací naleznete na
www.veronika-yoga.com
www.hvezdice.cz
www.dharmadelight.cz

Blog a podcast
e-mailem

Připojte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít informace a novinky.

Úspěšně jsme vás přidali do seznamu odběratelů