Pokud patříte mezi vášnivé čtenáře a jde vám o zdraví vaše i planety, máme toho hodně společného. Přináším vám proto knižní tipy od hostů, které si můžete poslechnout i v mých podcastech.
Již nějakou dobu se ví, že v péči o naše zdraví převládá naše vlastní chování, víra a životní styl. Ty rozhodují o tom, které z potencionálně pozitivních či negativních genů se zapnou nebo naopak ne. Faktory rozhodující o těchto událostech zkoumá nový obor zvaný epigenetika. Právě o něm a mnohém dalším pojednává kniha Genetika v širších souvislostech, Geny – Psýché – Prostředí od Doc. MUDr. Táťány Maříkové, CSc., genetičky, která se od mnoha svých kolegů – lékařů liší svým přesahem a komplexním pohledem na člověka a jeho bytí. Táňu osobně znám, a proto jsem věděla, že její kniha nebude strohé medicínské „párátko“. Bylo mi jasné hned, že se bude jednat o knihu, která zabrousí do jungovských archetypů, významu spirituality pro zdraví moderního člověka nebo nás donutí prověřit vlastní myšlenkové vzorce, které jsme si odnesli z vlastní rodiny či dětských traumat.
Osobně jsem praktik. Proto mě zajímají zejména informace, které mohu jednoduše uplatnit v každodenním životě. Přiznám se tedy rovnou, že jsem tak trochu velkými skoky přeskočila prvních pár kapitol obsahujících čistě genetickou teorii. Začetla jsem se detailně až v dalších kapitolách obsahujících mnoho užitečných informací pro nás všechny a navíc dobře stravitelných i pro laika. Mimořádně mě pak bavila kapitola věnovaná teorii systémů. Tomu, že vše souvisí se vším, je propojené, ale i myšlenky, které nás upozorňují na skutečnost, že člověk se z přírody vymyká hloupě tím, že na rozdíl od všeho živého nereaguje na vnější podněty a zcela dobrovolně a vědomě svým vlastním jednáním poškozuje sebe, své zdraví i prostředí, které potřebuje pro své přežití.
Pokud se chcete na genetičku Táňu Maříkovou naladit a slyšet více, poslechněte si s ní krásný podcastový rozhovor.